KIEDY NALEŻY WYMIENIĆ OPONY

Słońca jest coraz więcej, a dni stają się coraz dłuższe. Powoli w powietrzu czuć wiosnę, a to oznacza, że nadchodzi coroczny dylemat wielu kierowców. Być może i Ty zadajesz sobie pytanie: kiedy wymienić opony na letnie? O ile w sezonie zimowym to często pierwszy śnieg i oblodzone drogi są ostateczną motywacją do wizyty w serwisie samochodowym, o tyle wiosną trudno jednoznacznie wskazać moment, w którym kierowcy przypominają sobie o wymianie ogumienia. Na co więc zwrócić uwagę i kiedy umówić się do serwisu samochodowego na wyminę opon?

Wielu kierowców oczekuje, że otrzyma jednoznaczną informację dotyczącą tego, kiedy można zmienić opony na letnie. Nie da się jednak wskazać konkretnych dat, bowiem wszystko zależy od pogody. A jak wiadomo, ta w okresie przejściowym, kiedy kończy się zima, a zaczyna się wiosna, potrafi zaskoczyć.   Nie oznacza to jednak, że jesteśmy zmuszeni zdemontować zimówki i dokonać ich zmiany na opony letnie na chybił trafił. Przyjęło się, że gdy średnia dobowa temperatura utrzymuje się na poziomie nie niższym niż 7°C, pora na sezonową wymianę ogumienia. Te wytyczne niestety dość trudno osadzić w ramach czasowych, choćby ze względu na wspomnianą zmienność warunków na przełomie pór roku. Właśnie z tego powodu nie zalecamy zmiany opon na letnie już po pierwszych kilku ciepłych dniach. Lepiej jest poczekać, aż pogoda się ustabilizuje.

CZY OPONY MOŻNA WYMIENIĆ SAMODZIELNIE?

Wymianę opon można teoretycznie przeprowadzić samodzielnie, jednak polecamy skierować się do serwisu samochodowego. Nawet mając podstawowe narzędzia jak klucz i lewarek, nie powinniśmy decydować się na ten krok. Pozwoli to oszczędzić czas i zdrowie. Należy, bowiem mieć na uwadze, że nie jest to czynność łatwa i wymaga odkręcenia śrub, a następnie ich mocnego dokręcenia. Dlatego polecamy odwiedzić warsztaty Bosch Car Service, gdzie krok po kroku przeprowadzana jest bezpieczna wymiana opon:

  • Przygotowanie auta (ustawienie pojazdu na stanowisku)
  • Poluzowanie nakrętek felg
  • Podniesienie samochodu
  • Całkowite usunięcie nakrętek
  • Zdjęcie koła z osi
  • Zdemontowanie opon (pamiętając o czujnikach ciśnienia i pastach do demontażu)
  • Zamontowanie nowych opon (przy wykorzystaniu specjalnej maszyny do montażu opon na felgach)
  • Nałożenie koła na oś
  • Dokręcenie koła

W warsztatach Bosch Car Service zawsze sprawdzamy przy montowaniu kół o zachowaniu odpowiedniego kierunku toczenia opon. Skontrolowany zostaje także na koniec poziom ciśnienia w oponach oraz geometria kół. Specjalista nie tylko zmieni opony na letnie, ale i wyważy koła czy sprawdzi stan techniczny ogumienia, co w przypadku opon jest w tej sytuacji koniecznością. Być może Twój komplet opon letnich nie nadaje się już do jazdy.

 

KIEDY OPONY NIE NADAJĄ SIĘ DO DALSZEJ EKSPLOATACJI?

Przepisy mówią o tym, że nie możesz korzystać z opon, jeśli ich bieżnik ma mniej niż 1,6 mm. Dla bezpieczeństwa warto jednak zainteresować się wymianą nieco wcześniej – powszechnie przyjmuje się, że ogumienie nie zapewni odpowiedniej trakcji, gdy bieżnik ma poniżej 3 – 4 mm głębokości. Druga kwestia to wiek opony. Ogumienie zachowuje swoje właściwości do 10 lat od daty produkcji – o ile jest odpowiednio przechowywane i konserwowane. Pozostałe czynniki, które mogą wpłynąć na niezdatność opony do jazdy to: wszelkie uszkodzenia mechaniczne (jak rozdarcia i pęknięcia), wybrzuszenia oraz odklejanie się bieżnika. Jeśli wiesz już, że Twoje opony letnie wymagają wymiany – nie zwlekaj i nie ryzykuj jazdy przez kolejny sezon W trakcie wymiany opon w Bosch Car Service Mirex zwracamy uwagę na zużycie bieżnika – jeśli występuje ono wyraźnie z jednej strony, należy wówczas sprawdzić geometrię zawieszenia. Do tego bardzo ważna jest kontrola układu hamulcowego, a także układów bezpieczeństwa. Zapytaj o to naszego doradcę.